Čo je to kryptomena?

Kryptomena je digitálne platidlo na obchodovanie.

Prvá kryptomena, s ktorou sa začalo obchodovať bol Bitcoin v roku 2009 (3. januára 2009 bol vytvorený prvý blok v blockchaine (reťazi blokov, tzv. Bitcoin Genesis Block) a za jej autora sa považuje človek s prezývkou Satoshi Nakamoto (táto osoba v reálnom živote neexistuje a môže ísť kľudne aj o skupinu ľudí).

Onedlho nato nasledovali ďalšie kryptomeny (Litecoin v 2011, Namecoin v 2011, Peercoin 2013, atď.)

Hlavná definícia kryptomeny je, že využíva a implementuje princípy kryptografie na vytvorenie distribuovanej, decentralizovanej a bezpečnej digitálnej meny.

Ak porovnáme kryptomenu s klasickou menou s núteným obehom (FIAT mena ako napr. USD, EUR, CZK, atď.), tak základný rozdiel je v tom, že žiadna skupina alebo indivíduum nemôže navýšiť počet peňazí v obehu (napr. americký FED natlačí peniaze podľa potreby ako sa mu to hodí). V prípade Bitcoinu je počet daný na pevných 21 miliónov bitcoinov (presne je to 20 999 999,9769).

Je vhodné ešte dodať, že ak by sa chcel navýšiť počet bitcoinov, tak jedine tak, že by muselo dôjsť k vytvoreniu novej samostatnej vetvy (forknutiu Bitcoinu) a muselo by ju (nový Bitcoin protokol, napr. Bitcoin 2.0) začať akceptovať väčšina užívateľov. V tomto prípade by už, ale pravdepodobne išlo o novú menu Bitcoin 2.0 a nie o Bitcoin 1.0. Záleží samozrejme na uhle pohľadu a kritériách pri posudzovaní a ani experti na Bitcoin a kryptomeny sa v tejto otázke celkom nezhodujú. Kľudne by sa mohlo stať, že by určitá skupina ľudí používala terajší Bitcoin a ďalšia Bitcoin 2.0. Môžeme si to predstaviť na príklade s používaním iných verzií operačného systému, že niekto ešte stále používa Windows XP z roku 2001, ale ďalšia skupina používa Windows 8 z roku 2012. Horeuvedené neplatí iba pre Bitcoin, ale aj pre ostatné kryptomeny.

Kryptomena sa na jej uvedení do praxe medzi ľudí získava takzvaným “ťažením” (mining). Toto ťaženie spočíva v dekryptovaní šifier a komplikovaným porovnávaniam získaných výsledkov v rámci celej siete. Ak dôjde k nájdeniu, tzv. bloku s bitcoinami (počet bitcoinov v nájdenom bloku klesá úmerne podľa počtu ťažiteľov a času). Je nutné dešifrovať a porovnávať výsledky v zložitom algoritme a ak všetko sedí ako má, bitcoiny sa pripíšu človeku, ktorý túto dekryptovaciu operáciu vykonal. Toto je samozrejme veľmi zjednodušený opis.

Kryptomeny nepoznajú hranice a regulácie klasických FIAT mien. Aj to je dôvod, prečo každý deň naberajú na popularite.

K najpopulárnejším kryptomenám patria Bitcoin, Litecoin, Peercoin, Namecoin a Quarkcoin.

Je potrebné zdôrazniť, že Ripple nespĺňa zaužívanú definíciu kryptomeny, pretože nejde o decentralizovanú kryptomenu, ale o centralizovaný platobný systém, ktorý umožňuje platbu v rôznych menách podobne ako PayPal