Kryptomenázor: Dobrovoľné bitcoinové príspevky pomáhajú udržať Voat.co nad vodou

V novom seriáli “Kryptomenázor” sa zamyslíme nad tým, ako pomohla cenzúra Redditu jeho konkurencii a tiež aj Bitcoinu.

Kategória: Kryptomenázor Témy: banky Bitcoin Bitcoin peňaženka cenzúra EU euro Európa kapitalizmus kryptomena Kryptomenázor libertarianizmus menej štátu Satoshi Nakamoto sloboda štát

Voat.co je alternatíva k portálu Reddit, ktorý slúži ako miesto, kde sa môžete dozvedieť najnovšie informácie z oblasti, ktorá vás zaujíma.

Najprv kúsok histórie a pár slov o tom ako Reddit a Voat fungujú.

Každý, kto chce, môže po zaregistrovaní pridať do ľubovoľnej sekcie (subredditu) link na zaujímavý článok alebo napísať vlastný príspevok.

V USA je tento web v rebríčku top 10 najnavštevovanejších webov a pre novinárov, blogerov a fanúšikov danej témy predstavuje “prvú stránku internetu” – stránku, ktorú častokrát navštívia, keď si sadnú za počítač, ako prvú.

Problémy s cenzúrou a zlou organizáciou boli na Reddite vždy, no veci sa vystupňovali, keď pod vedením šéfky Redditu, Ellen Pao, bol zakázaný (zrušený) subreddit /r/fatpeoplehate a ešte niekoľko ďalších.

Následne nastal exodus redditorov (názov pre prispievateľov na reddite), ku konkurencii v podobe webu Voat.co.

A tu nastal problém, pretože Voat.co vznikol v rámci študentského projektu, keď dvaja študenti skúsili v programovacom jazyku C# vytvoriť web podobný ako Reddit. Samozrejme, nedokázal kvôli slabej škálovateľnosti a nedostatku finančných prostriedkov zvládať nápor, ktorý nastal po horeuvedených problémoch a odlivu redditorov na Voat.co.

K tomu sa pridalo vypnutie serverov na ich nemeckom serveri a stopnutie poskytovania hostingových služieb. Dôvodom boli politicky nekorektné príspevky na Voat.co a možnosť žalôb na hostingovú spoločnosť, ktorá Voat.co hosťovala na svojich serveroch. Asi najmä zo strany ľudí, čo sa našli na /v/fatpeoplehate alebo inom ” nekorektnom” subverse na Voat.co.

Následne sa Voat.co presťahoval s hostingom do Švajčiarska, kde je sloboda slova cenená viac ako v Nemecku. Voat.co trpel a stále trpí slabým pripojením, respektíve malým počtom serverov a hláška, že server je nedostupný je bežná a niekedy je server nedostupný minúty a inokedy hodiny.

A pomaly sa dostávame k podstate veci a tou je nasledovné. Voat.co nemá reklamu, aspoň zatiaľ nie a preto je odkázaný na dobrovoľné príspevky, z ktorých financuje prevádzku serverov, kde cena po obrovskom zvýšení návštevnosti už nie je vôbec lacná. A teraz hádajte, ktorý typ príspevkov dominuje? Áno, sú to príspevky v bitcoinoch.

Bitcoin je v takýchto situáciach nenahraditeľný. Je ho extrémne ťažké až nemožné skonfiškovať, ak si dotyčná osoba dala pozor na kľúče a ani žiaden súdny príkaz nič nespraví. Jediné, čo sa dá docieliť, je zakázať s ním obchodovať oficiálne pod hrozbou rôzne drakonických trestov. Čiže, napríklad, ak sa príde na to, že obchodujete s Bitcoinom, bude Vám udelená pokuta, prídete o oprávnenie podnikať alebo skončíte v najhoršom prípade za mrežami. Znie to strašidelne, čo? Ide ale o jeden z možných reálnych scenárov, bohužiaľ. Snáď to, ale tak ďaleko nezájde, pretože odpor bitcoinovej verejnosti by v tom prípade mal nedozierne dôsledky.

Dobrovoľníci doteraz prispeli na bitcoin adresu Voat.co, ktorá je 1C4Q1RvUb3bzk4aaLVgGccnSnaHYFdESzY , niečo cez 17 bitcoinov (v čase písania článku) a tieto peniaze im už nikto nikdy nezoberie, ani im nikto nezmrazí ich konto, ktorým je horeuvedená bitcoinová adresa.

Už to teda chápete? Kryptomeny ako Bitcoin útočia na samú podstatu systému a z neprivilegovaných robia rovnocennejších alebo dokonca rovnocenných. A to je super.

 

Ak Vás článok zaujal, podporte autora článku, ďakujeme.
KOMENTÁRE (0)

Pridaj komentár