Ukrajina sa chystá zaviesť licenciu pre Bitcoin

Táto licencia bude podobná tej New Yorskej, BitLicense. 

Kategória: Politika a právo Témy: Bitcoin Európa kryptomena licencia Ukrajina

V Novembri 2014 Národná banka Ukrajiny zakázala používanie Bitcoinu na Ukrajine ako platidla, aby “ochránila svojich obyvateľov a ich práva”. Odvtedy je obchodovanie v Bitcoine na území Ukrajiny v podstate ilegálne.

Člen Bitcoin Foundation Ukraine, Mikhail Chobanyan, preto prezentoval na stretnutí s vládnou komisiou pre elektornické platby správu nazvanú “Projekt pre rozvoj Bitcoinu na Ukrajine”.

V tejto správe navrhol vytvorenie “samoregulovanej” organizácie, ktorá by dohliadala na Bitcoin biznis na Ukrajine.

Znie to dosť podivuhodne a pod samoreguláciou si môžeme predstaviť hocičo. Mikhail Chobanyan to upresnil tak, že pravidlá budú navrhnuté ukrajinskou bitcoinovou komunitou a nie vládou a táto organizácia by vydávala licencie potrebné pre firmy používajúce Bitcoin ako platobnú možnosť. Čiže nie štátny orgán, ale nezávislá organizácia.

Mikhail Chobanyan zdôrazňuje, že táto licenčná skupina bude musieť byť, čo najviac decentralizovaná a zároveň bude musieť spolupracovať so štátom a bankami. Zdôraznil, že chce banky pokladať za priateľov a nie nepriateľov.

Tí, ktorým bude na Ukrajine udelená bitcoinová licencia, budú musieť uchovávať údaje o svojich klientoch. Tieto údaje by mali zahŕňať sumu, dátum, mená, čísla účtov a adries.

Tieto údaje bude majiteľ bitcoinovej licencie povinný odovzdať štátnym orgánom, ak o to bude požiadaný.

Nechcem byť protivný, ale toto je absolutne proti filozofii Bitcoinu. Čo by na túto licenciu povedal Satoshi Nakamoto, ktorý považoval banky a štát za hlavný problém a preto vymyslel Bitcoin?

Dianie na Ukrajine je, ale potrebné brať s veľkou mierou nadhľadu, keďže ide o krajinu “neobmedzených” možností a nápadov, aj keď niektoré idú proti samotnej myšlienke Bitcoinu ako je aj návrh tejto BitLicencie na Ukrajine. A čo je najhoršie, môžu sa stať reálnymi.

 

Zdroj: 99 bitcoins
Ak Vás článok zaujal, podporte autora článku, ďakujeme.
KOMENTÁRE (0)

Pridaj komentár