Vo veku 58 rokov zomrel človek, s ktorým Satoshi Nakamoto uskutočnil prvú bitcoinovú transakciu

Na následky ALS, nie Ice Bucket Challenge, zomrel 30. augusta kryptograf a propagátor Bitcoinu, Hal Finney (✝58). Svoje telo dal zmraziť.

Kategória: Ostatné Témy: ALS bezpečnosť Bitcoin Hal Finney konšpirácia kryptografia kryptomena Satoshi Nakamoto šifrovanie USA WTF

Hall Finney, známy propagátor Bitcoinu, zomrel na následky ALS a  vo veku 58 rokov. 30. augusta bol odpojený z prístrojov na podporu života. Na rozdiel od bežných ľudí, ktorí sa dajú “zakopať” alebo spopolniť, či dokonca venujú svoje telo na štúdijné účely nádejných medikov na pitvách, Hal zvolil egocentrickejšiu možnosť a nechal sa zmraziť v kryocentre Alcor. Ako Hala zmrazovali si môžete pozrieť napríklad v tomto videu.

ALS je amyotrofická laterálna skleróza, čo preložené do reči ekonómov a iných anatomicko-fyziologicko-patologických laikov znamená odumieranie neurónov, ktoré riadia vôľou ovládateľné svaly. Najznámejším príkladom tejto strašidelnej choroby je asi Stephen Hawking, jeden z prvých popularizátorov čiernych dier a elektronickej syntézy ľudskej reči. Treba však povedať aj to, že nie každý má šťastie a dožije sa 50 rokov od prvých príznakov ALS, ako sa to zatiaľ darí Hawkingovi.

Hal bol excelentný programátor a začiatkom deväťdesiatych rokov začal pracovať v projekte P.G.P. (Pretty Good Privacy), ktorý sa neskôr stal známym ako štandard v kryptovacích technológiách a do dnešného dňa sú ich kryptografické postupy považované za neprelomené.

Fascinavala ho myšlienka šifrovania komunikácie, pretože nemal rád špehovanie tajnými službami a vládou. A takisto ho fascinovala myšlienka anonymných peňazí. V roku 2004 dal svetu koncept, ktorý je dnes medzi komunitou používateľov kryptomien v upravenej verzii známy ako “proof of work”.

Hal bol na rozdiel od mnohých kryptografov veľký obhájca Bitcoinu, dokonca si ho stiahol v prvý deň ako bol zverejnený na internete. A ako je dobre známe, hneď na druhý deň bol účastníkom prvej bitcoinovej transakcie. Satoshi Nakamoto mu poslal 10 bitcoinov.

V roku 2009 mu diagnostikovali ALS a išlo to s ním potom dolu vodou. Každopádne, je to voda na mlyn pre rôzne konšpiračné teórie o tom prečo mu diagnostikovali túto chorobu práve v roku 2009, v čase príchodu Bitcoinu. A čo jeho kontakty so Satoshim? Vedel viac ako mal? Ktovie.

P.S. Áno, viem o “ALS Ice Bucket Challenge”, ale tie videá sú už všade. Čo takto “Rubble Bucket Challenge”?

 

Ak Vás článok zaujal, podporte autora článku, ďakujeme.
KOMENTÁRE (0)

Pridaj komentár