Bitcoin nemôže fungovať ako mena, ale niektoré jeho technologické aspekty nájdu uplatnenie v bankovníctve

Taký názor majú v Goldman Sachs, kde vydali 25 stránkový dokument o tom ako vidia Bitcoin. Sú toho názoru, že Bitcoin nemôže predstavovať menu. Na druhej strane sa im niektoré technologické aspekty pozdávajú a vidia v nich uplatnenie aj v bankovom sektore.

Kategória: Firmy Témy: Bitcoin Goldman Sachs kryptomena technológia USA

V tomto dokumente Goldman Sachs s názvom “All About Bitcoin” (Všetko o Bitcoine), Dominic Wilson a Jose Ursua, ktorí pracujú v marketingu, tvrdia, že Bitcoin nie je mena, pretože nespĺňa základné kritéria, potrebné pre jeho zaradenie medzi meny.

Pripúšťajú ale, že existujú pozitíva, no tieto sú prevážené negatívami, kde korunu na hlave nosí vysoká volatilita, čiže nestálosť kurzu. Kurz je v porovnaní s dolárom v priemere asi desaťkrát viac nestabilný.

Obaja pripúšťajú, že Bitcoin ako technológia môže byť silou, ktorá prispeje k zmene bankových transakcií ako ich poznáme dnes, ale jeho budúcnosť ako meny je veľmi  nepravdepodobná.

Dodávajú, že na to, aby Bitcoin, ktorý používa na záznamy transakcií stále rastúci súbor, ktorý je zdieľaný medzi všetkými účastníkmi bitcoin siete, uspel, musí mať stabilný kurz.

Zaujímavý je aj pohľad Erica Posnera, profesora práva, s ktorým bol v tomto dokumente spravený aj rozhovor. Ten si myslí nasledovné:

“Ľudia, ktorí tvoria bitcoin sieť, môžu uskutočniť zmeny cez väčšinový princíp. To znamená, že zásoby bitcoinov sú funkciou toho, čo sa daná väčšina rozhodne spraviť. A táto skupina ľudí nie sú ekonómovia alebo experti na monetárnu politiku, ale ide o expertov na technológie, programovanie a podnikanie. Toto ma znepokojuje a myslím, že aj väčšina ľudí to vníma podobne.”

Záver dokumentu od Goldman Sachs je taký, že Bitcoin sa nikdy nemôže stať menou, ale niektoré technológie a postupy v ňom použité, by mohli byť v budúcnosti využité pre vylepšenie súčasného bankového transakčného systému.

Zdroj: http://www.bloomberg.com/news/2014-03-12/goldman-sachs-sees-bitcoin-s-promise-in-payments-over-currency.html
Ak Vás článok zaujal, podporte autora článku, ďakujeme.
KOMENTÁRE (1)

Pridaj komentár