Sayonara Mt.Gox!

Ako prísť o takmer milión bitcoinov za niekoľko mesiacov a vyhlásiť bankrot? Spýtajte sa vedenia Mt.Gox.

Včera (28.2.2014) Mark Karpeles na tlačovej konferencii v Tokiu oznámil, že jeho burza Mt.Gox vyhlásila bankrot a odteraz sa jej osud bude riadiť výlučne japonskými zákonmi pre prípad bankrotu. Takže najskôr bude nasledovať stopnutie aktivít, audit, rozpredanie a riešenie záväzkov.

Pri záväzkoch je dosť veľký problém. Firma totiž stratila kvôli údajným hackerským útokom 100 000 svojich bitcoinov a okolo 750 000 bitcoinov, ktoré tam mali užívatelia. 850 000 bitcoinov predstavuje zhruba 4% všetkých bitcoinov, ktoré budú kedy vyťažené (21 000 000 bitcoinov) a takmer 7% zo všetkých doteraz v vyťažených bitcoinov (12 460 350 bitcoinov), ktoré sú momentálne v obehu.

Tieto čísla sú celkom zaujímavé, hlavne ak si to premietneme do dolárov. Potom táto suma činí pri aktuálnom kurze okolo $420 miliónov dolárov. Ak k tomu pripočítame ich ďalšie dlhy a stratu, môžeme hovoriť o pol miliarde dolárov. Neviem aké sú japonské zákony, ale predpokladám, že aj tam bude Mark Karpeles potrebovať veľmi dobrých právnikov. Ku cti nech mu slúži, že to už ďalej nenaťahoval a konečne vyšiel s pravdou von.

Aký to má dopad na komunitu okolo Bitcoinu a ďalších kryptomien? Hlavný je v tom, že je potrebné klásť väčší dôraz na technické zabezpečenie burzy. Malá chyba v podobe “transaction malleability”, o ktorej sme písali v tomto článku, umožnila hackerom získať takmer všetky bitcoiny na tejto burze. Druhý významný odkaz komunite je, že ponechávať svoje úspory na burzách nie je najlepší nápad a radšej treba porozmýšlať nad novovznikajúcimi bitcoin bankami, akou je napríklad Neo & Bee na Cypre alebo úplne najlepšie je mať dobre zabezpečený počítač a zašifrovanú peňaženku, prípadne pokročilé riešenie ako Bitcoin Trezor. Naskytá sa aj radikálna otázka, či vôbec sú “centralizované” burzy pri decentralizovanej mene potrebné a nešlo by to bez nich.

Ak teda pravda oslobodzuje, tak ľudia, čo prišli o investíciu, aspoň teraz konečne definitívne vedia na čom sú a môžu začať s procesom akceptácie straty ich bitcoinov (alebo veriť v schopnosti japonskej polície pri stopovaní transakcií ukradnutých bitcoinov) alebo sa domáhať kompenzácie súdnou cestou. Satoshi im pomáhaj v komunikácii s japonskými úradmi v angličtine.

Ak Vás článok zaujal, podporte autora článku, ďakujeme.
KOMENTÁRE (2)

Pridaj komentár