Platba kryptomenami za zdieľanie torrentov je realitou

BitTorrent klient FrostWire prišiel v novej verzii s beta verziou posielania bitcoinov za zdieľanie obsahu.

BitTorrent technológia je už relatívne starou záležitosťou. Jej predchodcovia boli Napster (centralizovaný), Kazaa, eDonkey, DC++, no v rieke času a spleti legislatívnych problémov sa už v súčasnosti veľmi nepoužívajú alebo zanikli.

Internetu momentálne dominujú centrálne úložiská obsahu ako Rapidshare, Mega alebo u nás a v Česku veľmi populárne Ulož.to. No a potom tu je decentralizovaný projekt BitTorrent, kde súbory nie sú na žiadnom serveri (tam je iba “zoznam” torrentov, podobne ako vo vyhľadávači Google.com nie sú žiadne súbory, na ktoré odkazuje, ale iba link ako sa ku nim dostať).

Práve torrenty sa snažili spoločnosti ako Ulož.to vytlačiť a vplyvom aj “lobingu” je dnes sťahovanie filmov a hudby z Ulož.to pre vlastnú potrebu OK, no sťahovanie cez torrenty nezákonné, lebo už počas sťahovania automaticky zdieľate obsah ďalej (samozrejme, dá sa to u niektorých BitTorrent klientov čiastočne vypnúť, prípadne eliminovať úplne).

Je ľahšie pre rôzne skupiny (od firiem po vlády a tajné služby) kontrolovať obsah na centralizovaných serveroch ako Ulož.to, v porovnaní s decentralizovanými torrentami. A takisto je za presadzovaním centralizovaných úložisk oproti decentralizovaným riešeniam oveľa lepšia monetizácia obsahu na centrálnych úložiskách.

Monetizácia obsahu a jej pozadie je dôvod, prečo som sa k posielaniu odmien v bitcoinoch autorom torrentov dostal takouto okľukou. Doteraz ste na monetizáciu vlastného obsahu museli využiť službu ako YouTube alebo Megaupload a iné, ktoré za kliknutia na reklamu alebo počet prehratí a pod. odmeňovali autorov videí, či iných súborov.

A teraz si predstavte možnosť byť úplne nezávislý a ako platformu na šírenie obsahu využiť torrenty, s tým, že ľudia môžu oceniť váš upload a prácu v bitcoinoch, litecoinoch, dogecoinoch a podobne, ako je to aj v prípade novej verzie BitTorrent klienta FrostWire.

kryptomena_frostwire1

Ten toto umožňuje a ak sa vám video, pesnička, program, kniha alebo hocičo iné páči, autorovi pošlete odmenu v kryptomene podľa výberu. Vôbec pritom nemusí ísť o nelegálny materiál. Prečo by takto nemohli získať nejaké financie autori Linux distribúcií, začínajúci alebo aj populárni programátori a umelci? Monetizácia obsahu na P2P sieťach je v čase raného decentralizačného boomu prirodzenou odpoveďou na v súčasnosti veľmi nešťastne navrhnutý a nepružný systém platieb za elektronický obsah na internete.

kryptomena_frostwire2

Autori chcú týmto vytvoriť P2P alternatívu k iTunes a Netflixu, ktoré fungujú pre veľkých hráčov, ale už menej pre tých menších. Čo si myslíte vy? Môže monetizácia torrentov výraznejšie ohroziť veľkých hráčov ako YouTube, iTunes alebo Netflix?

FrostWire si môžete stiahnuť tu:
http://www.frostwire.com/

Zdroj: http://torrentfreak.com/bitcoin-donations-now-integrated-into-bittorrent-client-140227/
Ak Vás článok zaujal, podporte autora článku, ďakujeme.
KOMENTÁRE (0)

Pridaj komentár