Kryptomena na Slovensku #3 – GoldSilver.sk

V treťom pokračovaní seriálu Kryptomena na Slovensku si predstavíme projekt GoldSilver.sk.

Kategória: Kryptomena na Slovensku Témy: Bitcoin GoldSilver.sk kryptomena Slovensko striebro zlato

V treťom pokračovaní nášho seriálu si predstavíme projekt GoldSilver.sk. Na otázky nám bude odpovedať jeho autor, pán Martin Belobrad.

 

Mohli by ste sa našim čitateľom v krátkosti predstaviť?

GoldSilver.sk je spoločnosť zaoberajúca sa predajom a poradenstvom pri investovaní do drahých kovov ako je zlato, striebro, platina či paládium. Venujeme sa aj iným kovom ako je meď, tantal a plánujeme našu ponuku ďalej rozširovať. Okrem investičných kovov sa venujeme aj predaju zberateľských mincí, hlavne z Českej Mincovne, Perth Mint a plánujeme sa viac venovať aj slovenským zberateľským minciam.  V našom eshope sa nachádza aj literatúra so zameraním na drahé kovy, ekonómiu a libertarianizmus. V marci 2014 budeme oslavovať 2 roky existencie.

 

Na Vašom webe umožnujete platbu v bitcoinoch. Kedy ste sa pre túto možnosť rozhodli a čo Vás k tomu viedlo?

Bitcoin sme ako formu platenia zaviedli v júni 2013, takže prijímame platby v ňom už viac ako pol roka. Eshop sme zaregistrovali v BitPay už na jeseň 2012, ale trvalo nejaký čas, kým sme dokončili náš shop so všetkými sekciami, výrobkami, affiliate sekciou atď. Takže sme platby v bitcoinoch implementovali až v lete 2013. Hlavným motívom bolo to, že sme hľadali nejaký efektívny nástroj, ktorý nám pomôže exekuovat okamžitú platbu za tovar. Rozmýšľali sme aj nad inými nástrojmi, ako paypal a prijímanie platobných kariet, avšak po analýze nákladov týchto služieb sme tieto možnosti zavrhli. Pohybujeme sa v biznise s nízkymi maržami, kde by napr. poplatok 3% z objednávky bol pri väčšine drahších produktov pre nás stratový. Preto umožňujeme len platbu v eurách prevodom na bankový účet a platbu v bitcoinoch.  Ďalším dôvodom je aj to, že sme komplet všetci, čo sme zainteresovaní do nášho projektu, aj podporovateľmi bitcoinu a všetci bitcoiny vlastníme.

 

Veľa podnikateľov, ktorí by chceli takisto akceptovať platby Bitcoinom sa obávajú, či dokážu vyriešiť aktualizáciu kurzu, respektíve zobrazovanie správnej ceny podľa aktuálneho kurzu. Bola potrebná veľká úprava Vašej webstránky, aby bolo možné platiť aj prostredníctvom kryptomeny Bitcoin?

Kurz je veľký problém, keďže bitcoin je veľmi volatilný. U nás je všetko o to komplikovanejšie, že sa pohybujeme v komoditách, ktorých cena je odvodzovaná od pohybov na burze, takže ceny v našom eshope sú pravidelne v krátkych intervaloch aktualizované podľa pohybu spot ceny komodity na burze. Takže sme museli skombinovať, že sa nám cena často mení podľa pohybov ceny kovov na burze, s tým, že aj bitcoin sa mení podobne. Preto sme sa rozhodli využiť možnosť prijímania bitcoinov pomocou firmy Bitpay, ktorá nám umožňuje prepočet ceny produktu podľa aktuálnej ceny bitcoinu. Aká veľká úprava bola na to nutná, to netuším, ale náš programátor s tým strávil nemálo hodín, kým sa podarilo implementovať bitpay a ich procesor do eshopu. V každom prípade to funguje a už sme prijali aj prvé platby v bitcoinoch a všetko prebieha bez problémov.

 

Podnikatelia majú tiež často obavy z toho ako budú môcť takúto platbu v bitcoinoch dať do účtovníctva. Je to naozaj problematické?

Pri BitPay ani nie, je tam možnosť si dať vymeniť svoje bitcoiny okamžite na eurá a dať si ich poslať na účet. Keď sme začali bitcoin akceptovať, tak ešte BitPay neumožňoval SEPA platby na Slovensko. Ale v posledných mesiacoch sa to posunulo spávnym smerom a je možné si nechať zasielať platbu z BitPay priamo na účet prepočítanú podľa aktuálneho kurzu. Ak si niekto objedná tovar napr. za 500 EURO, nám príde na účet 495 EURO, 1% zo sumy je poplatok Bitpay. Zatiaľ sme len v prvej fáze, možno neskôr využijeme nejakú inú variantu, kde budeme dostávať plnú cenu bez provízie za paušálny poplatok za mesiac.

 

Plánujete v blízkej budúcnosti nejaké novinky?

Určite áno, fungujeme necelé dva roky a máme s firmou veľké plány. Možno do budúcnosti umožníme platenie v iných kryptomenách, napr. v litecoin, worldcoin. To je ešte predčasne povedať, ale okrem technických vecí ideme firmu rozvíjať, zväčšovať náš team o predajcov, affiliatorov atď. Plánov je veľa, ale nemám kompetencie ich prezrádzať.

 

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí o akceptácii platieb v bitcoinoch uvažujú?

Určite choďte do toho, je to nová skúsenosť, ktorá možno neprinesie okamžitý rast obratu. Ak bitcoin prežije všetky tlaky a nástrahy, tak ten, kto bude bitcoin prijímať, bude mať silnú konkurenčnú výhodu oproti ostatným. Kto by chcel bitcoin prijímať a nevie ako na to, napíšte nám a môžme posunúť kontakt na programátora, čo nám implementoval platobnú bránu BitPay.

 

Na záver Vám položím dve otázky. Čo si myslíte o Bitcoine a ďalších kryptomenách? V čom vidíte výhody oproti klasickým menám, prípadne čo Vám vadí a ako prípadne vidíte ich budúcnosť?

Bitcoin a jeho altcoiny považujeme zčasti za odpoveď na rastúcu moc štátov, až paranoického sledovania občanov zo strany štátnych orgánov a odpor k využívaniu drahých prostredníkov za sprostredkovanie platobného styku. Ľudstvo pravidelne posiela sondy do vesmíru a v bankách neexistuje urobiť prevod cez víkend? Prevody trvajú neprimerane dlhú dobu, ako keby naozaj niekto sťahoval bankovky a mince hore dole, pritom ide len o nuly a jednotky. Bitcoin a kryptografiu považujeme za nevyhnutný krok z technologického hľadiska, jednoducho raz to muselo prísť. Čo sa týka budúcnosti, uvidíme, bankstrom sa bitcoin nepáči, nevidia tam možnosť, ako na ňom parazitovať a radi by zachovali v platobných metódach stredovek. Nepáčia sa mi ani snahy o regulovanie a ukazovanie svalov zo strany štátnych inštitúcií.

 

GoldSilver.sk nájdete okrem ich webovej stránky www.goldsilver.sk aj na sociálnych sieťach:
https://www.facebook.com/Goldsilversk
https://twitter.com/GoldSilversk
http://www.linkedin.com/groups/GoldSilversk-4743664?gid=4743664
https://plus.google.com/u/0/111311931673894740492/about

 

logo-goldsilver-sk-black

Ak Vás článok zaujal, podporte autora článku, ďakujeme.
KOMENTÁRE (0)

Pridaj komentár