Kryptomena na Slovensku #2 – BitcoinBankomat.sk

V druhom pokračovaní seriálu Kryptomena na Slovensku si predstavíme projekt BitcoinBankomat.sk.

V druhom dieli seriálu Kryptomena na Slovensku si priblížime veľmi zaujímavý slovenský projekt BitcoinBankomat.sk.

Na naše otázky bude odpovedať autor a CEO projektu, pán Ľubomír Duchoň.

 

Mohli by ste Vašu službu našim čitateľom v krátkosti predstaviť?

Na adrese http://www.bitcoinbankomat.sk sme spustili virtuálny Bitcoin bankomat v slovenskom jazyku. Túto službu prevádzkuje firma ILFIRON, s.r.o., so sídlom v Bratislave. Podľa nášho názoru je na Slovensku málo takých web stránok, ktoré umožňujú nákupy bitcoinov za eurá, pričom firmy, resp. jednotlivci, ktorí ich prevádzkuju, nie su anonymní.

 

Aké služby zákazníkom na Vašej stránke ponúkate?

Účelom Bitcoin bankomatu je dať možnosť jednoduchého nákupu bitcoinov každému, kto chce s nimi disponovať. Teda hocikomu, kto si vie nainštalovať a používať bitcoin peňaženku (toto je zatiaľ pre väčšinu zákazníkov tá najnezrozumiteľnejšia časť), poslať objednávku, urobiť príkaz na úhradu a počkať si na objednané bitcoiny jeden alebo najviac tri dni.

Celý proces objednávania je veľmi jednoduchý a je podobný objednávke v bežnom internetovom obchode.

Objednávka sa stáva záväznou po zaslaní prostriedkov na účet Bitcoin bankomatu, tak ako je uvedený v e-maili, ktorý zákazník dostane po odoslaní objednávky.

Zákazník môže od zmluvy kedykoľvek odstúpiť v zmysle vopred dohodnutých Obchodných podmienok uvedených pri objednávke.

 

Prečo je nákup pre Vášho zákazníka výhodnejší ako na burze?

Náš bankomat má pomôcť zoznámiť sa s bitcoinmi každému na Slovensku, preto je celý v slovenčine a má maximálne jednoduché rozhranie. Na web stránke bankomatu robíme aj vysvetľovaciu kampaň, nielen obchod. Spodná hranica výmeny je 50 eur, čo bitcoin robí atraktívny aj pre takých klientov, ktorí nechcú pri jeho nákupe priveľa riskovať.

Uvedomujeme si, že sú burzy, kde sa dajú nakúpiť alebo predať bitcoiny za sekundy a potom si podľa typu obchodu, vybrať bitcoiny alebo eurá ešte v tú istú minútu. Ale Bitcoin bankomat nechce byť „iba ďalšia burza“.

Okrem iných, sú na stránkach Bitcoin bankomatu tieto sekcie:

  • Čo je Bitcoin, kde sa môže náš klient v krátkych originálnych videách s titulkami jednoducho zoznámiť so sieťou Bitcoin a s virtuálnou menou bitcoin.
  • Obchodné podmienky, ktoré uvádzajú všetky relevantné kontaktné údaje, vrátane mena firmy, adresy firmy, zápisu do obchodného registra, IČO, DIČ a podobne. Ďalej sú tam uvedené práva a povinnosti sprostredkovateľa výmeny ako aj práva a povinnosti zákazníka, podmienky odstúpenia od zmluvy a ďalšie relevantné skutočnosti, ktoré majú urobiť výmenu obchodne optimálnu pre obidve zúčastnené strany.
  • FAQ – Otázky a odpovede, ktoré uvádzajú príklad výmeny a ďalšie podstatné skutočnosti ohľadom bitcoinov a siete Bitcoin.
  • Prehlásenie o ochrane osobných údajov, kde sa uvádza, ako sa v Bitcoin bankomate nakladá s dátami od klientov.

Údaje prenášané formulármi sú chránené pomocou protokolu SSL/TSL s 256-bitovou šifrou a dĺžkou verejného kľúča 2048-bitov. Náš SSL certifikát má teda takú istú úroveň ochrany, aká sa používa pri internet bankingu.

Ak to klient vyžaduje, vieme komunikovať šifrovaným, resp. kryptograficky podpísaným emailom cez PGP.

 

Čo bolo tým hlavným impulzom, keď ste si povedali, že takáto služba na našom trhu chýba a rozhodli ste sa vytvoriť projekt Bitcoin Bankomat?

Pravdepodobne všetci čitatelia portálu Kryptomena.sk vedia, že v Bratislave bol nainštalovaný fyzický Bitcoin bankomat a že sa jeho ďalšia inštalácia chystá v Košiciach. Popri svojich všetkých výhodách má však fyzický bankomat jednu nevýhodu – tá (alebo ten), čo si chce nakúpiť bitcoiny, musí prísť k bankomatu osobne – alebo k nemu niekoho poslať. Navyše pasáž, kde sa bankomat nachádza, nie je počas nočných hodín prístupná verejnosti.

Naproti tomu, virtuálny Bitcoin bankomat môže byť k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Objednávky zákazníkov môžu spracovávané priebežne, a to aj počas dní pracovného voľna a sviatkov. Chceli sme, aby boli bitcoiny rovnako ľahko prístupné pre všetkých, bez ohľadu na to kde býva alebo kde sa práve nachádza.

Jednoducho povedané: virtuálny Bitcoin bankomat dáva ľudom možnosť výmeny bitcoinov odvšadiaľ, kde je prístup k internetu.

Navyše, web stránka bankomatu je dizajnovaná aj pre mobilné zariadenia a tablety, takže si zákazník môže objednať bitcoiny napríklad na svojom mobile, aj počas cesty autobusom do práce.

 

Na zahraničných weboch je nákup bitcoinov pre laika dosť zložitý. Ako prebieha objednávkový proces u Vás?

V skrátenej verzii prebieha objednávkový proces takto:

  1. V prvom kroku zákazník uvedie počet bitcoinov a prepočíta sa mu predpokladaná suma, ktorú by mal za ne zaplatiť.
  2. V druhom kroku uvedie svoje meno, email, adresu bankového účtu, adresu svojej bitcoin peňaženky a odošle objednávku.
  3. Na zákazníkom uvedený email sú odoslané inštrukcie ako a kam má previesť sumu, za ktorú chce nakúpiť bitcoiny. Ide o bežný medzibankový prevod na účet Bitcoin bankomatu do jednej z bánk so sídlom na Slovensku.
  4. Po pripísaní zákazníkovej sumy na účet Bitcoin bankomatu, sa zverené prostriedky (eurá) vymenia na burze za bitcoiny. Rýchlosť výmeny závisí to od likvidity na burze a od rýchlosti medzibankových prevodov.
  1. Po uskutočnení výmeny sa bitcoiny prevedú na bitcoin peňaženku zákazníka.

V závislosti od objemu objednávky a likvidity na burze, môže mať zákazník bitcoiny už do niekoľkých hodín. Naše skúsenosti ukazujú, že výmena zatiaľ netrvala dlhšie ako tri dni.

Celá výmena je zastrešená vopred známymi Obchodnými podmienkami, zverejnenými na stránke: http://www.bitcoinbankomat.com/page.jsp?id=terms

Rozsiahlejšia a veľmi podrobná verzia výmeny je popísaná aj na stránke Bitcoin bankomatu: FAQ – Otázky a odpovede http://www.bitcoinbankomat.com/page.jsp?id=faq, sekcia AKO VYZERÁ PODROBNÝ PRÍKLAD VÝMENY EÚR NA BITCOINY.

 

Niekto by mohol namietať, že fyzický Bitcoin bankomat vymieňa bitcoiny okamžite, zatiaľ čo virtuálny Bitcoin bankomat na výmenu potrebuje niekoľko hodín až dní.

Áno, to je pravda, ale fyzický Bitcoin bankomat vypláca bitcoiny len tomu, kto pred bankomatom stojí a práve vykonáva transakciu.

Ak nie ste práve v jeho v okolí, musíte si k fyzickému bankomatu naplánovať cestu. Čo môže, z niektorých oblastí Slovenska trvať aj jeden alebo dva dni – pretože nie každý môže hneď vycestovať do Bratislavy, prípadne do Košíc. A to nehovoríme aj o započítaní cestovných nákladov, ktoré v takom prípade navyšujú náklady na nákup a ešte viac znevýhodňujú kurzový rozdiel.

Nákup na burzách je pre laika zložitý a rozhrania niektorých búrz sú doslova užívateľsky neprívetivé. A je len málo vysoko likvidných a renomovaných búrz s rozhraním v slovenčine alebo v češtine.

Vieme, že pri chybe v príkaze na úhradu sa peniaze vedeli „zatúlať“ aj v rámci Slovenska. Aj keď už existuje SEPA platba, klienti bánk k nej zatiaľ nemajú veľkú dôveru. Málo skúseností s medzinárodnými bankovými operáciami zatiaľ bráni laikom spoliehať sa na SEPA prevody do iných európskych krajín.

Preto sa nám javí ako najjednoduchšia možnosť pre klientov tá, že zveria svoj nákup bitcoinov tímu Bitcoin bankomatu. Náš tím sa správa ako profesionálny agent, ktorý vykoná výmenu v záujme svojho klienta. Keďže Bitcoin bankomat zastrešuje firma s procesným riadením, sú pre nás požiadavky klienta tá najvyššia priorita.

 

Aké sú Vaše plány do budúcnosti? Chystáte pre zákazníkov nejaké novinky?

Pripravujeme rozhrania v ďalších jazykoch. Momentálne máme rozpracované preklady do jazykov susedných štátov a do angličtiny.

Pre zákazníkov ktorí už bitcoiny majú, chceme postupne rozširovať zverejňovanie lokalít a služieb na slovensku a v blízkom okolí, kde sa bitcoinmi dá platiť.

Po úprave Obchodných podmienok budeme vedieť nakupovať aj bitcoiny za eurá a robiť obchody aj v inej mene ako je Euro.

 

Aký je Váš názor na Bitcoin a jeho budúcnosť? Získa postupne širšiu akceptáciu aj medzi bežnými ľuďmi a podnikateľmi alebo zostane iba záležitosťou zopár nadšencov?

Bitcoin nebude mať zmysel, ak si ho ľudia kúpia iba na špekulácie – iba s účelom jeho možného zhodnotenia na burze.

Snažíme sa aktívne spolupracovať s ďalšími podnikateľmi, ktorí už bitcoiny nejakým spôsobom používajú. Vážime si názory slovenskej bitcoinovej komunity a snažíme sa odovzdávať časť našich skúseností na bitcoinových internetových fórach a tzv. meetups.

Veľmi sa tešíme z popularity fyzického Bitcoin bankomatu a fandíme akejkoľvek iniciatíve, ktorá posúva bitcoin medzi širokú masu ľudí.

Dúfame, že budú postupne prichádzať nové inovatívne služby, ktoré ešte dokonalejšie pomôžu bitcoinu stať sa tým, o čo jeho dizajnérovi Satoshi Nakamotovi išlo na úplnom začiatku, teda o „umožnenie online platieb, ktoré môžu byť zasielané od jednej zúčastnenej strany k druhej, bez nutnosti ich prechodu cez finančnú inštitúciu“(zdroj: Bitcoin Abstract).

 

 

Bitcoin bankomat nájdete na adrese http://www.bitcoinbankomat.sk.

bitcoinbankomat_sk

btcbankomat.sk_screenshot1

btcbankomat.sk_screenshot2

Ak Vás článok zaujal, podporte autora článku, ďakujeme.
KOMENTÁRE (0)

Pridaj komentár